Ciasto na wesele – ile potrzeba?

Ciasto na wesele – ile potrzeba?

Jak już wspomnieliśmy, w jednym z ostatnich wpisów o tym ile kosztuje słodki stół, kącik słodkości traktujemy jako atrakcję weselną. Candy bar nigdy nie zastąpi pater z ciastami dostępnymi przez cały okres trwania wesela, a idealnie je dopełni. Słodki stół razem z ciastami gwarantują, że każdy gość znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Skąd zamówić ciasto na wesele?

Każda Para Młoda stoi przed decyzją skąd zamówić ciasto na swoje przyjęcie. Są 3 opcje. Można skorzystać z oferty sali weselnej, które najczęściej proponują takie rozwiązania i mogą zapewnić takie udogodnienia. Kolejną opcją jest zamówienie ciast indywidulanie z ulubionej cukierni. Wtedy należy pamiętać, aby wybrać kilka rodzajów wypieków, a usługa powinna być również z pokrojeniem ciast, jak i ich dowozem. Menadżer sali weselnej musi również wyrazić zgodę na taką współpracę oraz otrzymać kontakt do cukierni, z którą ustali wszystkie szczegóły. Trzecią opcję jest zamówienie ciast od firmy realizującej usługę słodkiego stołu na wesele. My oczywiście polecamy ostatnią propozycję 🙂

słodki stół z ciastami

Ile ciasta na wesele?

Każdy zastanawia się ile powinien zapewnić ciasta dla swoich gości. Czy jest jakiś przelicznik na osobę? A może jest jakaś minimalna ilość brytfanek z ciastami, które należy zamówić?  Czy są dodatkowe zmienne, które mogą wpłynąć na ostateczną ilość ciast, np. ilość gorących dań, godzina podania tortu weselnego? Spieszymy się z wyjaśnieniem.

Mówi się, że najlepiej przyszykować około 150 g ciasta na osobę. Przykładowo dla 100 osób potrzebne jest ok. 15 kg. Zakłada się, że z jednej blachy można ukroić około 30-35 kawałków i waży około 3kg. Czyli dla 100 osób najlepiej wziąć 5-6 blach. Jeżeli planujemy wesele z poprawinami, wówczas powinniśmy liczyć około 200-250 g na osobę.

Cena ciasta na wesele

Cena ciasta liczona jest za tace/blachy. Ostateczna wycena zależna jest od rodzaju, smaku ciasta, ale również od renomy cukierni. Można założyć, że blaszka kosztuje najczęściej 90-130zł.

Pamiętajmy, że najlepiej, aby na weselu pojawiły się różne rodzaje ciast. Najczęściej wybiera się 5 rodzajów placków, w tym kilka klasycznych smaków, które na pewno znajdą swoich wielbicieli. My polecamy: sernik, szarlotka, leśny mech i malinową chmurkę. Wybór zawsze zależy od preferencji Pary Młodej.

Ciasta Na Słodkim Stole

Słodkie podziękowania

Częstą praktyką wśród weselników jest wręczenie słodkiego podziękowania na koniec wesela. Wcześniej szykuje się specjalne pudełka z kilkoma kawałkami ciasta, które wręcza się gościom w ramach podziękowania za wspólną zabawę. Cena takiego słodkiego boxu zależy od ilości kawałków ciasta oraz wybranych smaków. Najczęściej taka paczka to koło 4-5 kawałków różnej wielkości słodkich placków. Cena waha się od 20 do 35zł (cena za ciasto, usługę pokrojenia i zapakowania oraz ozdobne pudełeczko). Cukiernie najczęściej ustalają minimalną ilość boksów jaką należy zamówić, ale wszystko zależy od polityki danej cukierni. Najlepiej napisać do kilku firm i porównać ich oferty.

 

Pomogę zorganizować słodki poczęstunek – wystarczy napisać 🙂

Sprawdź także: