Organizacja ślubu i wesela – o czym musisz pamiętać

Organizacja ślubu i wesela – o czym musisz pamiętać

Organizacja ślubu i wesela zaczyna się już wiele miesięcy przed samym wydarzeniem. Państwo Młodzi muszą pamiętać o wielu rzeczach dlatego często korzystają z wedding plannera. Co należy wziąć pod uwagę podczas organizacji ślubu i wesela? Przejrzyjmy najważniejsze rzeczy.

Organizacja wesela krok po kroku

Wybór sali weselnej

Po pierwsze należy zastanowić się, gdzie będzie wesele i na ile osób. Wiecie już, czy miejscem wesela będzie sala weselna, plener czy restauracja? Miejsce na wesele, w szczególności jeśli jest to piękna sala weselna, musicie zarezerwować co najmniej 6 miesięcy przed ślubem (a czasem nawet 2 lata przed). Dlatego to od wyboru sali weselnej powinniście zacząć. Prawdopodobnie na tej podstawie wyznaczycie datę ślubu.

Miejsca na wesele upatrzone? Idźmy dalej.

Muzyka

Kolejnym elementem, który należy wybrać, jest muzyka, do której będą bawić się goście. Do wyboru jest klasyczny zespół muzyczny oraz DJ. Ten drugi będzie tańszym rozwiązaniem, dopasowanym bardziej do młodych ludzi. „Muzykę” również musicie zarezerwować miesiące przed ślubem.

Jedzenie

Jedzenie razem z muzyką to najważniejsze punkty wesela. Zastanówcie się jakie menu powinniście zaserwować swoim gościom oraz wybierzcie optymalną liczbę dań. Dodatkowo zastanów się nad wybraniem urozmaicenia dla swoich gości np. słodkim stołem, fontanną z czekoladą, wiejskim stołem czy budką z lodami.

Możesz skorzystać z naszej oferty i zamówić słodki stół na wesele – czyli deserki, które je się oczami. Będą one idealną przekąską zarówno dla dużych jak i małych. Sprawdź naszą ofertę!

Mały Słodki Stół

Organizacja ślubu

Ślub to wyjątkowe wydarzenie dla dwojga ludzi – to moment, w którym oficjalnie przyrzekają sobie miłość i wierność do końca życia. Jest to chwila magiczna i pełna uczuć. Jednak niesie ze sobą konieczność zorganizowania kilku rzeczy. Od czego należy zacząć, by się do niej dobrze przygotować?

Miejsce ślubu

Pierwszym elementem, o którym należy zdecydować na kilka miesięcy przed ślubem, jest miejsce uroczystości. Musicie zdecydować czy chcesz ślub w urzędzie stanu cywilnego (tzw. cywilny) czy w Kościele (ślub kościelny).

Jeśli chodzi o uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego, trzeba pamiętać, aby go zgłosić nie później niż na 31 dni i nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu.

Organizacja ślubu kościelnego wiąże się z koniecznością odbycia nauk przedmałżeńskich.

Zarówno ślub cywilny jak i ślub kościelny możecie przeprowadzić w plenerze, po uprzednim uzgodnieniu tego z prowadzącym uroczystość.

Suknia ślubna

Dla panny młodej wybór sukni ślubnej to duże wydarzenie. Najlepiej dzielić je z bliską osobą – przyjaciółką, mamą czy ciocią. One na pewno doradzą Ci, w czym najlepiej wyglądasz! Długa, krótka, biała, écru a może suknia księżniczki? Opcji do wyboru jest wiele. Tak samo jak miejsc, gdzie można kupić suknię dla panny młodej.

Lista gości i zaproszenia

Organizacja wesela wiąże się z koniecznością stworzenia listy gości oraz wybraniu odpowiedniego zaproszenia. Często pojawia się w nim informacja czy chcecie drobne upominki w postaci pluszowych miśków, alkoholu czy kuponów totolotka. W zaproszeniu również powinna znaleźć się data, do której należy potwierdzić obecność na weselu.

Kiedy już poznamy listę gości czas na ich usadzenie. Zapobiegnie to zamętowi na początku wesela, jednak.. czy lepiej aby ciotka Baśka siedziała obok wujka Zdziśka, czy ciotki Kryśki? Oto jest prawdziwe wyzwanie podczas organizacji wesela!

Organizacja ślubu i wesela krok po kroku – podsumowanie

Organizacja ślubu i wesela to duże wyzwanie dla dwojga ludzi. Planowanie ślubu zaczyna się wiele miesięcy przed samym wydarzeniem.

Organizacja ślubu i wesela – o czym musisz pamiętać? Sprawdź naszą listę zadań:

 • wybór motywu przewodniego,
 • wieczór panieński i kawalerski,
 • pierwszy taniec,
 • wybór sukni ślubnej, garnituru i obrączek dla pary młodej,
 • listy gości panny młodej i pana młodego,
 • zaproszenia ślubne,
 • odbycie nauk przedmałżeńskich (w przypadku ślubu kościelnego),
 • tort weselny,
 • organizacja samochodu dla młodej pary,
 • przygotowanie harmonogramu dnia ślubu,
 • fryzjer i kosmetyczka (panna młoda powinna zastanowić się również nad próbną fryzurą i makijażem),
 • dekoracje weselne
 • fotograf (i kamerzysta)
 • alkohol.

Jeśli uważasz, że to dużo organizację wesela możesz powierzyć w ręce konsultanta ślubnego, który zawodowo się tym zajmuje.

Sprawdź także: